Wielki Czwartek – Msza Wieczerzy Pańskiej – 18.04.2019

W Wielki Czwartek wieczorem w kościołach parafialnych Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczyna się Triduum Paschalne. Przed rozpoczęciem liturgii opróżnia się tabernakulum, w którym przez cały rok przechowywany jest Najświętszy Sakrament. Odtąd aż do Nocy Zmartwychwstania pozostaje ono puste.

Msza św. ma charakter bardzo uroczysty. Jest dziękczynieniem za ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa służebnego. Ostania Wieczerza, którą Jezus spożywał z apostołami, była tradycyjną ucztą paschalną, przypominającą wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej. Wszystkie gesty i słowa Jezusa, błogosławieństwo chleba i wina nawiązują do żydowskiej tradycji.
W liturgii podczas śpiewu hymnu “Chwała na wysokości Bogu”, którego nie było przez cały Wielki Post, biją dzwony.

Po Mszy św. rusza procesja do tzw. ciemnicy. Tam rozpoczyna się adoracja Najświętszego Sakramentu. Wymownym znakiem odejścia Jezusa, który po Ostatniej Wieczerzy został pojmany, jest ogołocenie centralnego miejsca świątyni, czyli ołtarza. Aż do Wigilii Paschalnej ołtarz pozostaje bez obrusa, świec i wszelkich ozdób.

Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył Proboszcz Parafii Bogdanowskiej ks. kan. Wojciech Gonera w koncelebrze Wikariusza Parafii ks. Tomasza Błaszczyka, ks. prof. Zdzisława Małeckiego oraz ks. Eugeniusza Masiarka. 

Wielki Czwartek – procesja do ciemnicy – 18.04.2019

Wielki Czwartek – procesja do ciemnicy – 18.04.2019

Opublikowany przez Parafia pw. Przenajświętszej Trójcy w Bogdanowie Czwartek, 18 kwietnia 2019