Ofiarowanie Pańskie 02.02.2020

Czterdziestego dnia po Bożym Narodzeniu Kościół obchodzi Święto Ofiarowania Pańskiego, zwane dawniej świętem Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny, a w tradycji polskiej świętem Matki Bożej Gromnicznej. Ofiarowanie Pana Jezusa w Świątyni Jerozolimskiej było ważnym wydarzeniem w życiu Świętej Rodziny. Św. Łukasz Ewangelista napisał: Gdy zaś nadszedł dzień poddania ich, zgodnie z Prawem Mojżeszowym oczyszczeniu, zanieśli Go do Jerozolimy, aby był ofiarowany Panu, według tego, co jest napisane w Prawie Pańskim: Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu. Mieli również złożyć ofiarę zgodnie z tym, co jest powiedziane w Prawie Pańskim: parę synogarlic lub dwa gołąbki (Łk 2,22-24).

W Polsce święto ma charakter zdecydowanie maryjny – Matki Bożej Gromnicznej. Tak jak Maryja wniosła Jezusa do świątyni jerozolimskiej, tak też przynosi światło wierzącym. W kościele dokonuje się poświecenia gromnic. 

Podczas uroczystej sumy o godzinie 11.30, której przewodniczył ks. Tomasz Błaszczyk – wikariusz dzieci, które przygotowują się do przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej otrzymały swoje świece, z którymi wszyscy przeszliśmy w uroczystej procesji niosąc z sobą światło Chrystusa. Uroczystość uświetniła śpiewem pani Anna Lasota z Poznania, a p. Gabriel Kukulski uwiecznił wszystko na zdjęciach, które teraz możemy oglądać.

Z Uroczystością Matki Bożej Gromnicznej kończy się w Polsce okres śpiewania kolęd, trzymania żłóbków i choinek – kończy się “przedłużony” okres Bożego Narodzenia. Liturgicznie okres ten kończy się wcześniej – Świętem Chrztu Pana Jezusa. Jednak polski zwyczaj ma swoje uzasadnienie nie tylko w dawnej tradycji, ale przede wszystkim w tym, że w Matkę Bożą Gromniczną Pan Jezus jeszcze jako Dziecię jest ofiarowany w świątyni.

MB Gromniczna (procesja ze świecami) 02.02.2020

MB Gromniczna (procesja ze świecami) 02.02.2020

Opublikowany przez Parafia pw. Trójcy Przenajświętszej w Bogdanowie Niedziela, 2 lutego 2020

MB Gromniczna (komunia święta) – 02.02.2020

MB Gromniczna (komunia święta) – 02.02.2020

Opublikowany przez Parafia pw. Trójcy Przenajświętszej w Bogdanowie Niedziela, 2 lutego 2020