Niedziela Palmowa 2018

Niedziela Palmowa znana jest w Kościele od końca IV wieku. Obchodzono ją uroczyście w Jerozolimie. Tego dnia wspominamy uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy. Na ulicach słano wówczas gałązki palmowe, które symbolizowały wjazd króla, Mesjasza. Tak rozpoczynają się ostatnie dni ziemskiego życia Jezusa – na siedem dni przed zmartwychwstaniem. W Wielkim Tygodniu od radosnego “Hosanna” Niedzieli Palmowej przejdziemy do męki, śmierci i zmartwychwstania.

W Niedzielę Palmową w kościołach czytana jest Męka Pańska. Jesteśmy zaproszeni do rozważania tego, co spotkało Chrystusa. Czytanie Męki Pańskiej ma uświadomić nam, że to z powodu naszej nieprawości, grzechu Jezus oddał życie, aby nas wybawić. Wystarczy dać się poprowadzić obchodom Wielkiego Tygodnia, by stać się uczestnikiem misterium Jezusa.

Dziś przynosimy do kościoła palmy, które są poświęcane. Czytania mszalne kolejnych dni Wielkiego Tygodnia będą nam przypominać następne fakty z życia Chrystusa.