Kaplica Matki Bożej

OBRAZ MATKI BOSKIEJ BOGDANOWSKIEJ

Helena z Kamińskich Tymowska była córką Zofii z Walewskich i Józefa
Kamińskiego. Rodzice Heleny wzięli ślub w 1824 roku w kościele parafialnym w Bogdanowie, ponieważ po śmierci swojej matki Zofia przebywała u ciotki, Kunegundy z Wodzińskich Tymowskiej w Postękalicach. Józef Kamiński, ojciec Heleny był pułkownikiem Wojska Polskiego, dowódcą 4 pułku strzelców konnych; w czasie powstania listopadowego został awansowany na generała brygady. Po upadku powstania Józef Kamiński był na emigracji i zmarł w Szwajcarii około 1840 roku. Zofia z córką Heleną w latach 1842 – 1861 mieszkały w Dreźnie. Około roku 1860 roku, jak wiemy Helena wzięła ślub z Kazimierzem Tymowskim i zamieszkała w Postękalicach, w majątku swojego męża. Helena była malarką, naukę malarstwa rozpoczęła w Dreźnie.

W latach 1854 –1856 przesyłała na wystawy Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie
kopie obrazów, głównie holenderskich i włoskich z Galerii Drezdeńskiej, ale także prace oryginalne. Także w późniejszym okresie brała udział w wystawach. W 1869 roku wystawiła w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie dwie prace: „Madonnę” oraz „Chrystus z faryzeuszem”. W 1889 roku wzięła udział w Wystawie Pracy Kobiet w Muzeum Rolnictwa i Przemysłu w Warszawie. W najbliższym sąsiedztwie Postękalic Helena pozostawiła kilka swoich prac. Jej pędzla jest obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, który znajduje się w kaplicy kościoła parafialnego w Bogdanowie pod nazwą „Matki Boskiej Bogdanowskiej – Uzdrowienia Chorych”, gdzie Maryja pochyla się w pokorze z wielką miłością i czułością nad ukochanym Synem dając nam do zrozumienia, że w ten sam sposób troszczy się o każdego z nas oraz obraz „Świętego Józefa”, a w kościele w Gomulinie przemalowany przez nią obraz „Niepokalanego Poczęcia NMP” oraz dwa nowe obrazy do zwieńczeń ołtarzy bocznych: „Święty Antoni Padewski” i „Święty Wojciech” .

W 1884 roku majątek Postękalice został sprzedany. Helena wraz z córką Zofią przeniosły się do Warszawy. Tam Helena zmarła 02.07.1901 roku i została pochowana na Powązkach w Warszawie.